Podzemie Slovenska ukrýva skutočné bohatstvo. Či sú to už prirodzené krasové dutiny, ktoré vznikli v dávnych dobách (inak nazývané jaskyne) alebo podzemné zdroje vôd vyvierajúce na povrch v podobe žriediel,gejzírov a prameňov. Len jaskýň je na Slovensku 7014 a patria medzi ne skutočné skvosty akou je napríklad v Demänovskej dolinesa nachádzajúca jaskyňa Slobody alebo Ochtinská aragonitová jaskyňa, ktorá je dokonca zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO. Mnohé z jaskýň sú vďaka eróznej činnosti zaplavené vodou.

pramen

Na podzemné vody a pramene je Slovensko nezvyčajne bohaté. Veľa z nich je len lokálneho charakteru a starajú sa o ne miestni obyvatelia alebo turisti, ktorí o nich vedia. Názvy „smradľavka“ a „vajcovka“ napovedajú o vysokom obsahu sírnatých zlúčenín zatiaľ čo „medokýš“ označoval železitý prameň s vodou kyslastej chuti.

Napríklad pri obci Buzica v Košickom kraji nájdete vrt z ktorého vyviera slaná kyselka. Podobný hojne využívaný prameň je hneď za Slivníkom v Slanských vrchoch.
Pri Poltári nájdete hneď niekoľko výverov prírodnej uhličitej vody s charakterom hypotonickej a studenej.
Veľmi originálnu vodu podobného zloženia než má francúzska Vichy nájdete pri Vojňanoch v okrese Kežmarok.
„Vajcovku“ nájdete na mnohých miestach, z jednej vajcovky si môžete nabrať priamo pri Vyšnom Orlíku v okrese Svidník.
No a ak máte v organizme nedostatok železa a nachádzate sa v obci Koplotovce v hlohoveckom okrese určite si naberte železitú minerálnu vodu priamo z miestneho prameňa.

Mnohé z vrtov sú komerčne využívané a nachádzajú sa pri nich plničky, známe minerálky nájdete v sieti obchodných reťazcov: Mitická, Slatina, Budiš, Fatra, Baldovská, Gemerka atď.

horský pramen

Slovensko je tiež známe množstvom liečivých geotermálnych prameňov. Už dávnych dobách boli hojne využívané a v miestach ich výskytu vznikali prírodné kúpele. Doteraz zostali mnohé pramene zachované a naša krajina sa môže pýšiť lokalitami skutočne zvučných mien ako sú Trenčianske Teplice, Piešťany či Vyšné Ružbachy.

Related Posts

Skráťte si čakanie na jazdu na motorke peknou výbavou už teraz!

Kam sa vybrať budúce leto na dovolenku?

Anglické záhrady – dokonalá krása symetrie a jednoduchosti

PO STOPÁCH GRIČSKEJ ČARODEJNICE

Venezia – Benátky

5 unikátnych destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť