Do zhotovenia alebo kúpy, zútulnenia a skrášlenia chaty, v ktorej nachádzame oddych najmä v jarných a letných mesiacoch, investujeme tak veľa energie a času, ako aj peňazí. Aj keď v nich radi trávime každú voľnú chvíľu, významnú časť roka sú neobývané. O to viac, že ich nemáme pod dohľadom a pravidelnou kontrolou, by sme mali dbať na ich zvýšenú ochranu a zabezpečenie pred rôznymi nástrahami a rizikami.

chatička

Každého by mrzelo, ak by mu miesto na oddych zničila letná búrka, víchrica či krupobitie alebo znehodnotili zlodeji a spôsobené škody by nebolo za čo odstrániť a napraviť. Navyše, nakoľko sú chatky obývané menej, na vzniknutú poistnú udalosť môžete prísť až o niekoľko dní či týždňov, čím sa vám výška škody môže rapídne navýšiť.

Padnutý strom spôsobí veľa škody
Často sa stáva, že v dôsledku nepriaznivého počasia sa v blízkosti vašej chaty vyrúti strom, rovno na strechu vašej chaty. Ak to zistíte až po pár dňoch, keď počas víkendu prídete na chatu. A k incidentu došlo pod vplyvom počasia a veku stromu, ktorý poškodil strechu rekreačnej stavby, plot a kompostér. Poistenie sa podľa poistnej zmluvy vzťahovalo iba na samotnú stavbu chaty, preto vyplatia len škodu vzniknutú na streche.

chata

Pozor na zlodejov
Zlodeji vedia, že ide, v mnohých prípadoch, o nestrážené a slabo chránené objekty, plné hodnotných vecí, preto sa často stávajú objektmi ich záujmu a trestnej činnosti – o dôvod viac, prečo myslieť tak na mechanické zabezpečenie rekreačnej stavby, ako aj na jej poistenie. Na zabezpečenie proti krádeži sa v závislosti od dojednanej výšky poistnej sumy vyžadujú rovnaké podmienky pre rekreačnú stavbu, respektíve chatu, ako pre klasický obývaný rodinný dom.

Chcelo by to bezpečnostné dvere
Podmienky sú tým prísnejšie, čím hodnotnejší majetok poisťujeme. Ak vlastníte chatu nadštandardne zariadenú, nachádza sa v nej elektronika prípadne športové predmety, mali by ste myslieť na to, že v takom prípade potrebuje bezpečnostné dvere, zámok, prípadne alarm rovnako ako by ste potrebovali v rodinnom dome.
Poistenie rekreačných stavieb a chát neponúka každá poisťovňa, v dôsledku čoho sa medzi ich majiteľmi rozšíril mýtus, že sa nedajú poistiť. Po dokončení stavby chaty si klient môže poistiť aj domácnosť v chate, predovšetkým ak ide o vyššie hodnoty vecí v rekreačnej domácnosti.

Majetok si treba chrániť
3.7 (73.33%)3

Related Posts

Financujte svoje bývanie hypotékou

Ako šetriť na Vianoce

Zaujímavosti o peňažných menách

5 MALÝCH TIPOV AKO ZÍSKAŤ PENIAZE OD NESKORO PLATIACICH ZÁKAZNÍKOV

Peniaze strácajú výzor a my predstavivosť

Skús si kúpiť sen