Častokrát sa v rodinách vynára otázka, či dať domácemu zvieratku zelenú alebo radikálne zakročiť a dať mu červenú. Keď dieťa dovŕši určitý vek, je zrejmé, že začne túžiť po domácom miláčikovi. Mať domáceho miláčika je snom každého dieťaťa. Určite to poznáte, keď za vami príde vaša ratolesť, a v očkách sa ligocú malé iskričky nádeje, že odpoveď na otázku bude znieť ÁNO.
Ľudia už od nepamäti boli spätí s prírodou, zvieratami a hoci sa časy menia aj dnes to človeka k zvieratám priťahuje.

kočka se psem.jpg

Pri výbere domáceho zvieratka je potrebné zohľadniť určité kritéria. Pred tým ako prinesiete zvieratko domov je potrebné to zvážiť a odpovedať na množstvo otázok.
Je veľmi dôležité zistiť, či detský záujem je ozajstný alebo je to len chvíľkové pokušenie. Toto rozhodnutie musíte spraviť spoločne. Ako rodina.
Pri výbere zvieratka je potrebné určite zvážiť nároky na starostlivosť o zviera. Medzi najčastejšie domáce zvieratká patrí jednoznačne pes, mačka, škrečok, andulka a rybka. Ale ak poviem, že každá detská dušička túži po psíkovi tak je to pravda. A taká starostlivosť o psíka je veľmi náročná. Nestačí sa s ním len pohrať a pomaznať. Je potrebné sa o neho postarať a venovať sa mu. Takže ak deti ale aj rodičia sú časovo vyťažení, neodporúča sa, mať domáce zvieratko, ak naozaj nemáte čas. Ale ak áno, doprajte to nielen im ale aj sebe. Deti tým získajú množstvo skúseností, naučia sa zodpovednosti, láske a súcitu k živým tvorom. A možno sa vám práve takýmto spôsobom podarí odpútať svoje dieťa od počítača a televízie.
Pri výbere je potrebné zohľadniť plemeno. Každý pes ma individuálnu povahu rovnako ako aj ľudia. Treba na to brať ohľad. Nielen na mierumilovnú povahu ale aj na to, či je váš priestor vhodný pre jeho domov. Ak bývate na vidieku, rodinný dom poskytuje pre chov zvieratiek viac možností. Je zrejmé, že si domov prinesiete možno aj väčšie plemeno psíka. Pretože tu môžu mať výbeh okolo domu, poprípade do záhrady. Ak si chcete priniesť domáceho miláčika do bytu, tak to bude pravdepodobne menšie plemeno.
Veľkú rolu v tomto rozhodovaní zohráva zdravotný stav dieťaťa. Rôzne výskumy dokázali, že deti, ktoré žijú v jednej domácnosti so zvieratkom menej často trpia alergiami a majú silnejšiu imunitu. Sú menej náchylné ochoreniu. Ak už dieťa alergiami trpí, to neznamená že nemôže mať domáceho miláčika. Dobrou voľbou sú rybičky a korytnačka.

pes.jpg

Samozrejme pri výbere zvieratka treba brať do úvahy aj rodinný rozpočet. Myslieť nielen na finančné náklady súvisiace s kúpou ale aj na výdavky súvisiace so starostlivosťou.  
Nie je na tom nič zlé, ak si vypestujete zdravý a pekný vzťah s domácim miláčikom. Ani na tom, že ho považujete za ďalšieho člena rodiny. Určite súhlasíte, že je správne dopriať ratolestiam najlepšieho kamaráta, deti ich často tak vnímajú, a tým im vytvoriť krajší a hodnotnejší domov.

Related Posts

Hobby

Hore hlavu, chlapci!

Kreslíte? Berte so sebou všade skicár

Koníčky pre tých, čo koníčky nemajú

Príprava domáceho bylinného likéru

Ako hobby pomôžu kariére?